poniedziałek, 19 grudnia 2016

Uzurpator (II) - treść płatna

Idą święta, idą, ino śniegu nie widać. Na ten tydzień krucho może być z tekstami, ale na pewno będzie soczysty kawałek Dzieła sztuki na święta. 

            Uzurpator (II)
Drżące dłonie przytuliła do zarumienionych policzków. Nigdy wcześniej nie była jednocześnie tak wściekła i tak zrozpaczona. Również na siebie, bo dopiero teraz dotarło do niej, jak bardzo absurdalny był jej plan. Głupi, dziecinny, nieprzemyślany. Nic nie zyskała, a na domiar złego skazała na niepewny los niewinną dziewczynę.
Było jednak za późno na wyrzuty sumienia. Z zamętem w głowie usiadła na ławie pod oknem. Bezmyślnie gapiła się na rozciągający się za nim krajobraz. Zasypane śniegiem miasto, dalej puste równiny i góry majaczące na horyzoncie. Doskonały widok, bo umieszczono ją w komnacie znajdującej się na szczycie wieży. Niewielkiej, biednie umeblowanej, z nieszczelnymi oknami, przez które wpadał mroźny wiatr. Czy jednak mogła spodziewać się czegoś więcej? Nie. Po raz kolejny była więźniem. I co gorsza, miała nim pozostać do końca swego życia. Nie wierzyła w zapewnienia Danjala o wolności. Zresztą, nawet gdyby mówił prawdę, to za jaką cenę miała ją odzyskać? Kosztem własnej godności, uległości, pogodzenia się z losem? Kosztem współżycia z tym… z tym… Skrzywiła z odrazą usta. Musi stąd uciec. Może i nie dopełni zemsty, ale i nie pozwoli, aby ten ohydny człowiek zrealizował swój plan.
Szczęknęła zasuwa. W drzwiach ukazała się służka niosąca tacę z posiłkiem. Za nią, ku zaskoczeniu Naiji, jej przyszły mąż.
– Czego chcesz? – spytała krótko, gdy zostali sami.
– Mam dla ciebie propozycję.
Wzruszyła ramionami, sięgając po dzban z winem. Za to on podszedł bliżej, patrząc z lekkim zniecierpliwieniem na posilającą się kobietę.
– Przyspieszyłem ceremonię. Odbędzie się jutro, w południe.
– Co z tego? Oczekujesz, że pogodzę się z tym i potulnie podłożę głowę pod topór? Nie ma mowy.
– Twoje „tak” za życie tej dziewczyny.
Pobladła. Sądziła, że Vemda nie żyje, skazana na egzekucję. Drżącą dłonią odgarnęła włosy z czoła, a potem spojrzała na stojącego w milczeniu mężczyznę. Napotkała jego obojętny wzrok i właśnie ta obojętność obudziła w niej złość.
– Nienawidzę cię! – odezwała się w końcu, z trudem nad sobą panując. – Nienawidzę cię i wykorzystam każdą, nawet najmniejsza okazję, by cię zabić. Możesz być tego pewien.
– Tak, wiem. I co z tego? – Ani o jotę nie zmienił wyrazu twarzy, jedynie w ciemnych oczach zamigotało rozbawienie.
– Dopuściłeś mnie do siebie. Znajdę odpowiedni moment.
– Czyżby? – Brutalnie chwycił jej podbródek, uściskiem zmuszając ją, aby uniosła twarz w górę. Z niechętnym podziwem pomyślał, że miała niezwykłe oczy. Ciemne źrenice otaczała szara tęczówka ze złocistymi iskierkami, a tę czarny pierścień. – Możesz być pewna, że nie znajdziesz. Będę przychodził co drugi dzień tylko po to, aby cię zerżnąć i wrócić do swojej komnaty – odparł, bacznie obserwując mimikę jej twarzy.
Zarumieniła się, chociaż bardziej ze wstydu niż ze złości. W klasztorze, za zamkniętymi drzwiami niewiele miała okazji do edukacji w tej dziedzinie. Ale pozwolono jej korzystać z ogromnej, w wielu miejscach mocno zakurzonej biblioteki. Tam odkryła całą półkę nieprzyzwoitych ksiąg. Nieprzyzwoitych i zapomnianych, bo gdyby mniszki wiedziały o ich istnieniu, to czym prędzej w panice spaliłyby całość. Za to Naija sporo się z nich dowiedziała. A tam, gdzie zawiodła jej wyobraźnia, przydały się bogate, bardzo szczegółowe ilustracje. Nawet dziś pamiętała, jaki żar wywoływały w jej ciele, żar który ukoić mogła tylko w jeden sposób. Podobne uczucie, chociaż dużo mniej intensywne wywoływał teraz dotyk męskiej dłoni. 

Jeśli chcesz przeczytać więcej, kliknij tutaj!


7 komentarzy:

 1. No dobra. Wciągnęło mnie :D
  Zadam oryginalne pytanie - KIEDY NASTĘPNA CZĘŚĆ?!

  OdpowiedzUsuń
 2. Druga część o niebo lepsza od pierwszej części! :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ooo na serio zapowiada sie cielawie, beda walczyc do upadlego cos czuje, kiedy mozemy liczyc na kolejna czesc? Jak dla mnie to wlasnie Uzurpator moglby byc prezentem na swieta a nie Dzielo Sztuki :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Proszę bardzo zamiast Dzieła Sztuki trzecią część Uzurpatora !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak Babeczka nie doda bo na zmianę dodaje raz płatną, a raz nie. Chyba, że są wyjątki.

   Usuń
 5. Babeczko kiedy dodasz Wygraną III Pozdrawiam K

  OdpowiedzUsuń
 6. Czekamy na newsletter!!! Mam nadzieje, że spełnisz się w roli mikołaja :D

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.